1. Umieść swoją markę w nazwie domeny firmowej
Zawarcie swojej marki w domenie ułatwia kojarzenie produktu z marką oraz zwiększa rozpoznawalność Twojej firmy.
2. Domena powinna być łatwa do wypowiedzenia i do zapamiętania
Łatwa w wymowie nazwa strony jest także łatwa do zapamiętania. Warto, więc poświęcić czas na jej wyszukanie i wybranie takiej, którą można bez konieczności literowania podać przez telefon. Łatwa do wypowiedzenia domena zwiększa także możliwości wykorzystania marketingu szeptanego.
3. Domena powinna być krótka
Powoli zaczyna nam się komplikować, ponieważ dochodzi nam jeszcze kolejna zasada a mianowicie ustalenie czy domena nie jest zbyt długa. Krótka jest łatwa do zapamiętani oraz można ją szybko wpisać do wyszukiwarki. Naturalnie kojarzymy, krótkie zwroty niż długie zlepki słów. Nie jest to łatwy punkt do realizacji gdyż zbytnie skrócenie tekstu może spowodować nieczytelność, trudność w wymowie i zapisie a także utratę rozpoznawalności marki.
Przykład odwrócony, kiedy krótka nazwa nie zawsze jest strzałem w dziesiątkę:
Przypadek nursing.com jest przykładem wydłużenia nazwy. Do stycznia 2019 roku witryna z branży pielęgniarskiej działała pod domeną NRSNG.com. Jak widać, czasem dłuższe, łatwiejsze do zapamiętania domeny ze słowem kluczowym są o wiele lepszym pomysłem.
4. Domena powinna jasno tłumaczyć zawartość strony
Szybko wpadająca w ucho i krótka domena to jeszcze nie wszystko. Ważnym elementem procesu wyboru nazwy domeny jest to, aby bezpośrednio kojarzyła się z produktami lub usługami dostępnymi na stronie. Zwrot musi być oczywisty, bardziej skomplikowane branżowe słowa należy pominąć.
5. Słowa kluczowe zawarte w nazwie domeny
Czy słowa kluczowe powinny być zawarte w domenie? Tylko w wyjątkowych przypadkach. Jeśli słowo kluczowe nasuwa się w sposób oczywisty i spełnia wszystkie powyższe warunki to do dzieła. Nie wpływa jednak to aż tak bardzo na sukces pozycjonowania domeny.
6. Wybrana domena jest zajęta – zmień rozszerzenie
Zmiana rozszerzenia jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli np. nazwa domeny z rozszerzeniem .pl jest zajęta – warto spróbować rozszerzenia .com.pl lub .eu. Jeśli koniecznie musi być to .pl – warto lekko zmodyfikować nazwę domeny. Można wykorzystać słowa zawarte w profilu działalności firmy.
7. Domena musi mieć wdrożony certyfikat ssl
Certyfikat ssl zapewnia ochronę witryn internetowych, a także gwarantuje zachowanie poufności danych przesyłanych drogą elektroniczną. Większość przeglądarek blokuje już domeny, które nie mają wdrożonego certyfikatu, więc jeśli nie chcesz być niewidzialny po prostu zainstaluj go na swojej domenie.
8. Upewnij się, że nie tworzysz plagiatu
Przy budowaniu nowej domeny należy upewnić się, że nie zawiera ona nazwy lub znaku towarowego innej firmy, chodzi tutaj o całe słowo, zwrot a także parafrazy. Jeśli masz wątpliwości czy wybrana przez Ciebie domena nie zawiera nazw czy zwrotów zastrzeżonych – skonsultuj się z prawnikiem.