Wiedza - Jaki CMS (system zarządzania stroną www) wybrać? - Quellio

Jaki CMS (system zarządzania stroną www) wybrać?

Czy w ogóle korzystać z CMS? Czy strona www oparta w całości o html jest bardziej stabilna? A jeśli już CMS to taki najbardziej popularny czy może skorzystać z CMS autorskiego agencji interaktywnej? Każde rozwiązanie ma swoich zwolenników i przeciwników. Odpowiedź jak zwykle brzmi – to zależy.

Na starcie, przemyśl czy system zarządzania treścią jest Ci w ogóle potrzebny.

Proste strony, niewymagające częstej aktualizacji, nie koniecznie muszą mieć taki system. Jeśli planujesz aktualizować swoją stronę zaledwie kilka razy w roku — również nie potrzebujesz systemu CMS. Lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy specjalisty przy drobnym poprawkach czy też aktualizacjach niż drogi system, o który trzeba dbać i go aktualizować.  Strony zbudowane na czystym html’u są bezpieczne z punktu widzenia ataku hackerskiego ale zmiany na stronie może wprowadzić tylko programista.

Jeśli jednak wiesz, że będzie często aktualizować i rozwijać swoją stronę to zdecydowanie  potrzebujesz systemu zarządzania treścią. Częste aktualizacje, rozwój strony oraz zmiany dobrze wpływa także na pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach ale o tym planuję osobny wpis.

Najbardziej popularne są systemy otwarte czyli tzw. CMS opensource’owy. Pozwala na szybką i prostą edycję strony www przez praktycznie każdego użytkownika, który wie, co to jest strona www, ale jest obarczony ryzykiem dostania się na stronę botów hackerskich. Jego największym plusem jest to że działa na nim bardzo dużo firm tworzących strony internetowe i nie trzeba się ograniczać do jednego dostawcy rozwiązania. Jeśli z daną firmą się źle pracuje, możesz szybko i bez problemu znaleźć inną. Najczęściej wykorzystywane systemy przez użytkowników i agencje interaktywne to: WordPress, Joomla, Drupal, PrestaShop, Magento.

Mniej popularne co nie znaczy, że gorsze są systemy autorskie (CMS dedykowany czy też autorski) – mają takie same zalety w użytkowaniu jak opensourcowy z jednym ważnym wyjątkiem, tylko firma, która go stworzyła może pomóc w rozwoju strony, zaktualizować go i wprowadzić niezbędne poprawki w samym systemie. Przy komplikacji we współpracy może być problem z dalszym funkcjonowaniem strony, jej rozwojem i aktualizacją samego systemu gdyż żadna inna firma się tego nie podejmie.

Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujesz, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

  • Niepotrzebne funkcje w CMS

W internecie można znaleźć wiele tanich, a do tego uniwersalnych motywów, template’ów, szablonów czy wtyczek do WordPress’a. Posiadają one wiele zaawansowanych funkcji dotyczących działania i wyglądu strony. Niestety tak duża ilość opcji nie jest zaletą, a dużym utrudnieniem.

Zdarza się tak, że jedna wtyczka posiada kilkanaście lub kilkadziesiąt funkcji, a tak naprawdę wykorzystujemy  jedną czy dwie z nich. Wykorzystanie takiej wtyczki to poważny błąd, który wpływa na szybkość działania strony www, ponieważ mimo że strona nie używa pozostałych funkcji, te są uruchamiane w tle, ale nie wyświetlanie użytkownikowi. Zainstalowanie kilkunastu takich wtyczek potrafi bardzo obciążyć wydajność strony www.

To samo można zauważyć z motywami. Te które posiadają olbrzymią ilością opcji zmian wyglądu lub z systemami, które pozwalają samodzielnie budować lub poprawiać wygląd strony (tzw. PageBuildery) sprawiają, że strona będzie wolno się ładowała i będzie mało atrakcyjna dla użytkownika. Zamiast takich „kombajnów do wszystkiego” rekomendujemy wybranie takich wtyczek i motywów, które będą spełniały określone wymagania funkcjonalności, ale jednocześnie nie będą posiadały wielu zbędnych funkcji.

Idealną opcją jest przygotowanie dedykowanego (indywidualnego) motywu, napisanego od zera na potrzeby konkretnej strony. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że takie rozwiązanie jest dość kosztowne i nie zawsze możliwe do zrealizowania np. wtedy kiedy dopiero zaczynasz swoją działalność.

  • Instalacja systemu CMS

Istnieją dwa sposoby instalacji CMS. Różnią się one przede wszystkim możliwościami zmian na stronie oraz możliwościami samego systemu zarządzania treścią.

I. Instalacja na własnym serwerze

W przypadku takiej instalacji system CMS jest w całości pod Twoją opieką lub osoby, która będzie nią administrować. Taki rodzaj instalacji daje możliwość wprowadzania praktycznie wszystkich zmian, jednak w przypadku awarii, samodzielnie musisz zadbać o naprawę strony. Jest to rozwiązanie dla osób, które chcą mieć pełną kontrolę nad stroną.

II. Instalacja w chmurze niewymagająca przestrzeni serwerowej

Ta wersja instalacji nie daje możliwości zmiany każdego elementu systemu. Jest ona ograniczona w zasadzie do podstawowych zmian motywu strony i dodania podstawowych wtyczek. Wszelkie niestandardowe zmiany będą raczej niemożliwe do wykonania lub ich wdrożenie będzie bardzo kosztowne. W zamian za to odchodzą działania związane z konserwacją i aktualizacją oprogramowania.

  • Wdrożenie systemu CMS

Stworzenie strony opartej o system zarządzania treścią może mieć bardzo różny zakres prac. Niektóre agencje oferują jedynie instalację darmowego motywu i uzupełnienie go o treści. Inne tworzą całą stronę od zera, tworząc dobry projekt graficzny, a nawet oferują optymalizację strony pod SEO. Warto z góry ustalić co oferuje agencja czy też deweloper i jak będzie wyglądało wdrożenie strony.

Możliwe opcje to:

  • Wdrożenie motywu/template oraz uzupełnienie go treścią
  • Wdrożenie motywu/template oraz zmodyfikowanie go dla potrzeb danej strony www
  • Wdrożenie motywu z tzw. Page Builderem i przygotowanie odpowiedniego wyglądu (na przykład na podstawie projektu graficznego)
  • Stworzenie i wdrożenie dedykowanego motywu, który zostanie zaprojektowany od zera pod daną stronę www

Decydując się na konkretne rozwiązanie należy liczyć się z tym, że nie jest to wybór krótkoterminowy. Technologie i trendy w projektowaniu stron wciąż się zmieniają. Warto jest więc wybrać taki CMS, który jest stale aktualizowany i rozwijany.