Wiedza - Landing page - Quellio

Landing page

Landing page inaczej „strona lądowania” służy do zbierania leadów lub też do przeprowadzania akcji promocyjnych. Landing page ma realizować jeden, konkretny cel: sprzedać np. konkretny produkt, wybraną usługę, webinar, wydarzenie, szkolenie.

Całą uwagę użytkownika kieruje się do jednej rzeczy, aby ostatecznie podjął on zaplanowane przez nas działanie – zostawił dane kontaktowe lub też złożył zamówienie czy zapisał się na wydarzenie.

Landing page powinien zostać tak zaprojektowany aby jasno mówił użytkownikowi:

  • Co dokładnie oferujesz?
  • Co z tego będzie miał użytkownik?
  • Dlaczego użytkownik potrzebuje tej oferty teraz?
  • W jaki sposób użytkownik otrzymuje ofertę?

4 zasady skutecznego landing page’a

I. Nagłówek

To pierwsza rzecz, którą widzi użytkownik, kiedy wylądują na Twoim landing page’u. Precyzyjnie zbudowany nagłówek podsumowuje ofertę jasno i zwięźle i odpowiada na pytanie Co dostanę wchodząc na tę stronę?. Nagłówek powinien komunikować co się zadzieje, gdy użytkownik kliknie w przycisk CTA – pobierze plik (e-book), zobaczy film itd.

II. Treść

Tekst powinien wyjaśniać wartość oferty w sposób jasny, prosty i zachęcający do podjęcia akcji. Pamiętaj o śródnagłówkach, wyliczeniach, punktorach i pogrubieniach, które pomagają ułożyć przejrzyście tekst. Akcentuj korzyści i twórz krótkie akapity.

III. Grafika

Grafika powinna zakładać dużo światła. Nie należy bać się pustych przestrzeni – dodają one stronie lekkości. Obrazy mają uzupełnić tekst, a nie odwrócić od niego uwagę. Dlatego nie używaj zbyt wielu elementów graficznych.

Dobrze dobrana grafika może szybciej trafić do użytkownika niż tekst i dać mu od razu konkretne wyobrażenie o tym, co otrzyma korzystając z oferty. Warto zatem przemyśleć jaką formę graficzną wykorzystać już na wejściu – film, animację?

IV. Formularz

Formularz – to dzięki niemu zbieramy upragnione leady, dlatego powinien być on silnym punktem na stronie. Przycisk CTA niech będzie jasnym komunikatem, który skłoni użytkowników do kliknięcia.

Dokładnie przemyśl jakie dane chcesz zbierać i pamiętaj że użytkownicy niechętnie dzielą się takimi danym jak nazwisko czy numer telefonu, czasami wystarczy sam adres email. Nie zapomnij w tym punkcie o klauzulach dotyczących przetwarzania danych.