Wiedza - Słownik wyrazów internetowych - Quellio

Słownik wyrazów internetowych

Nie wszyscy potrafimy odnaleźć się w tych technicznych niuansach. Co to jest hosting, plugin, serwer ftp? Czy macie czasem wrażenie, że niby wiecie, co to znaczy, ale jak już wchodzimy na bardziej szczegółowy poziom rozmowy to chcielibyście się schować, bo tak naprawdę nic z tego nie rozumiecie?

Ja tak miałam, mimo, że z tematem miałam dużo do czynienia, więc postanowiłam z moim zespołem stworzyć nazwany przez nas słownik wyrazów internetowych. Przydatny do pracy na każdym stanowisku.

1. Domena internetowa

To element adresu DNS (Domain Name System) pozwalający znaleźć w internecie takie zasoby jak strona WWW, serwer, czy adresat poczty e-mail. Domena internetowa pozwala przetłumaczyć adres IP usługi na łatwą do zapamiętania przez człowieka nazwę. Domena internetowa składa się z dwóch części – nazwy głównej oraz końcówki – rozszerzenia. Każda nazwa może zawierać litery, cyfry lub znak ’-’, a wielkie i małe litery nie są odróżniane.

Nazwa główna
zwykle tworzy ją nazwa firmy/organizacji/projektu/akcji/kampanii, np.
Rozszerzenie
jest odgórnie ustalone – można wybrać spośród możliwych propozycji.
quellio
codehelp
jestesmyspoko
studio102
Domeny najwyższego poziomu (zwane domenami globalnymi), np. Każdy kraj posiada przypisane rozszerzenie, np. Tzw. nowe domeny – dzięki nim jest możliwość stworzenia krótkiej, chwytliwej nazwy domeny bez historii, np.
.com Polska – .pl .hotel
.net Rosja – .ru .blog
.org Niemcy – .de .fitness
.gov Kraje UE – .eu .bar

 

Domeny tworzą hierarchię, która pozwala katalogować zasoby dostępne poprzez protokół internetowy, takie jak komputery w sieci, strony internetowe czy inne usługi komunikujące się przez Internet, według pewnych kategorii,

Dzięki tej hierarchii domeny można katalogować wg konkretnych kategorii a adresy internetowe stają się uporządkowane i możliwe do zapamiętania.

Dostępność domeny można sprawdzić na wielu portalach oferujących zakup domen.

Aby opublikować stronę www kolejnym kluczowym elementem jest znalezienie miejsca na serwerze www, na którym domena będzie opublikowana.

Więcej o domenach przeczytasz tutaj.

2. url (Uniform Resource Locator)

Format określający rodzaj oraz adres zasobów w Internecie. Przykładowy adres URL: https://www.studio102.pl/Portfolio/inter-door/

  • Pierwszy człon https – określa protokół, za pomocą, którego będzie odbywała się transmisja danych, (tutaj zaszyfrowana transmisja za pomocą certyfikaty ssl).
  • Drugi człon to serwer i domena (nazwa firmy + rozszerzenie).
  • Trzeci i czwarty to adres zasobu (folderu lub pliku) znajdującego się na tym serwerze.

3. Certyfikat ssl

Jest to narzędzie zapewniające ochronę witryn internetowych, a także gwarancja zachowania poufności danych przesyłanych drogą elektroniczną. Służy do szyfrowania danych przesyłanych między serwerem a komputerem użytkownika. Może to być serwer www, pocztowy, FTP lub inny. Potwierdzeniem bezpieczeństwa transmisji jest stosowna informacja widoczna w oknie przeglądarki (najczęściej w postaci zielonego paska lub ikony kłódki obok adresu strony).

Bezpieczeństwo transmisji zaszyfrowanej certyfikatem bez podpisu UC jest identyczne, jak w przypadku certyfikatu podpisanego. Nie możemy natomiast mieć pewności, co do autentyczności otrzymywanych danych. Stąd większość firm i instytucji zabezpieczających połączenie przy pomocy certyfikatu SSL decyduje się na zakup podpisanego certyfikatu.

4. Serwer www

To oprogramowanie zainstalowane na dedykowanym komputerze, które przechowuje w swoich zasobach strony www i umożliwia do nich dostęp. Do łączenia się z serwerami www służy przeglądarka internetowa (np. Microsoft Edge, Chrome, Firefox, Opera, Safari). Komunikacja z serwerem WWW odbywa się przy pomocy protokołu HTTP lub szyfrowanego HTTPS (wymagany certyfikat ssl).

5. Ftp

(File Transfer Protocol) – protokół pozwalający na wymianę plików z komputerem-serwerem (np. serwerem internetowym). To przy pomocy FTP odbywa się przesyłanie plików przy publikowaniu stron internetowych, dlatego też publikując stronę prosimy o dostęp do tego miejsca na serwerze.

6. Baza danych

To zbiór danych zapisanych zgodnie z określonym schematem. Bardziej obrazowo jest to oprogramowanie obsługujące zbiory danych poprzez organizowanie sposobu ich przechowywania (zapisu, odczytu, modyfikacji, filtrowania i przeszukiwania) na serwerach internetowych.

7. Hosting

Jest to usługa, która polega na udostępnieniu zasobów serwera www. Jeśli masz stronę www, z pewnością zależy Ci na tym, aby była ona dostępna dla użytkowników przez całą dobę i zawsze działała bez zakłóceń. Do tego właśnie służy hosting. Polega on na umieszczeniu wszystkich plików Twojej strony www w specjalnym miejscu (serwerze), który jest nieustannie podłączony do internetu. Najczęściej określenie to używane jest w odniesieniu do „hostingu stron internetowych”. Usługi hostingowe różnią się parametrami, szczegółową specyfikacją poszczególnych elementów oraz oczywiście ceną.

Więcej na temat usługi hostingu przeczytasz w osobnym wpisie.

8. CMS

Content Management System (System Zarządzania Treścią). Aplikacja on-line pozwalająca na łatwe administrowanie (dodawanie, aktualizowanie, usuwanie) struktury oraz treści strony internetowej. Zarządzanie poszczególnymi elementami strony odbywa się przy pomocy przeznaczonych do tego celu modułów.

Istnieje przynajmniej kilka typów i odmian systemów CMS. Różnią się one filozofią obsługi, elastycznością (możliwościami potencjalnej rozbudowy lub zmiany/dostosowania) i możliwościami.

Systemy CMS takie jak WordPress, Drupal, Joomla i inne. Wyróżniają się powszechną dostępnością, dużą liczbą publikacji traktujących o ich obsłudze. Rozwijane są przez wielu programistów z całego świata.

Istnieje wiele dodatkowych wtyczek możliwych do wykorzystania z takimi systemami, darmowe szablony i inne komponenty.

9. Wtyczka (ang. plug-in, add-on)

Dodatkowy moduł do systemu/programu/aplikacji, który rozszerza możliwości produktu wyjściowego.

Stosowanie wtyczek jest coraz częstszym zabiegiem wśród twórców programów, aplikacji czy systemów a zwłaszcza tych tworzących otwarte produkty. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość wyboru funkcjonalności, które użytkownik chce wykorzystywać w programie, a których nie potrzebuje. Dzięki temu twórcy programów/ systemów czy aplikacji nie muszą pisać kodu dla funkcji niszowych.  Ci, którzy potrzebują dodatkowych funkcji mogą je sami napisać. Jednak, aby możliwe było tworzenie wtyczek, programista musi dla swojej aplikacji/ programu/ systemu udostępnić i udokumentować API, czyli interfejs programistyczny.

Z założenia wtyczki wymagają obecności programu oryginalnego, lecz niektóre z nich są w stanie pracować i jako wtyczki, i jako osobna aplikacja (często ma to miejsce np. w programie Adobe Photoshop). Zwykle komercyjne programy są pisane w sposób uniemożliwiający tworzenie do nich wtyczek przez programistów spoza danej firmy, natomiast wiele bezpłatnych programów jest celowo pisana tak, aby w łatwy sposób można było do nich tworzyć rozszerzenia. To pociąga za sobą prawidłowość, że wtyczki do programów komercyjnych są zazwyczaj tworzone przez producentów tych programów i są one dodatkowo płatne, natomiast wtyczki do programów bezpłatnych zazwyczaj są również bezpłatne.

10. Kodowanie

Kodowanie to przetwarzanie informacji na kod (szyfrowanie) lub oznaczanie coś umownymi znakami. Prostym przykładem kodowania w naszym codziennym życiu jest przypisanie literze alfabetu numeru z tablicy znaków.

Dane kodujemy w celu skrócenia zapisu, uodpornienia na błędy lub zabezpieczenia prywatności. Kodowanie to zamiana formy informacji na inną, zazwyczaj łatwiejszą dla danego urządzenia do przetworzenia i zapamiętania.

Słowo kodowanie odnosi się najczęściej do czynności pisania kodu i ma nieco węższe znaczenie, niż „programowanie”. Na poziomie podstawowym, komputery nie porozumiewają się z nami po polsku lub po angielsku. Robią to za pomocą kodu binarnego. Zadaniem kodera jest „przetłumaczenie” programistycznych wymagań i oczekiwań na ten właśnie język. Najczęściej otrzymuje on gotowe wytyczne dotyczące określonych potrzeb projektu. Instrukcje, które koder zapisuje w języku zrozumiałym dla urządzenia elektronicznego nazywane są „kodem źródłowym”.

11. Projektowanie stron www/ web design

Jest to koncepcja graficzna modelu przedstawienia oferty, funkcjonalności oraz ścieżki użytkownika. Web design to nie tylko ładne obrazki, ale przede wszystkim strategia tego, co chcemy i w jaki sposób chcemy coś sprzedać lub przekazać.

Pierwszym etapem projektowania strony www jest modelowanie i budowa struktury strony. Zanim powstanie ładny obraz należy dokładnie zaprojektować ścieżkę użytkownika (UX – User Experience, a więc tzw. „doświadczenia użytkownika”).

Kolejnym etapem jest dobór narzędzi i funkcjonalności jakie mają się znaleźć na stronie aby strona spełniała swój cel Od tego zależy czy skorzystamy z gotowych narzędzi (wtyczek) czy będziemy musieli sami pewne funkcje zakodować. Jeśli użyjemy wtyczek to musimy wiedzieć jakie możliwości funkcjonalne i później graficzne daje nam producent danej wtyczki.

Dopiero po tym etapie zaczyna się projektowanie graficzne i przedstawienie wizualne naszej pracy.

12. Desktop

Wersja Desktopowa strony www to nic innego jak widok strony na ekranach monitorów niezależnych i laptopów.

Przy projektowaniu i kodowaniu strony www należy wziąć pod uwagę to jak strona będzie się zachowywała na różnych rozdzielczościach ekranu.  Najpopularniejsze rozdzielczości w Polsce w 2019 roku to Full HD1920px x 1080px oraz zaraz za nią rozdzielczość przemysłowych monitorów 1366x768px (Źródło http://ranking.gemius.com/pl/).

13. Mobile

Wersja mobilna strony www to widok strony na urządzeniach mniejszych niż laptopy czy monitory niezależne – tablety i telefony. Jeśli chodzi o rozdzielczość, dla której powinien być przygotowany projekt strony na wersji mobile to stale i niezmiennie od kilku lat jest to 360x 640px (Źródło http://ranking.gemius.com/pl/).

14. RWD

Rozwinięcie z angielskiego Responsive Web Design, w wolnym tłumaczeniu „design responsywny”. W praktyce strony projektuje się w dwóch wersjach zarówno na Desktop jak i na Mobile (jedna – powyżej, a druga – poniżej określonej rozdzielczości). Aby sprawdzić, czy strona jest responsywna, wystarczy (na desktopie) zmniejszać okienko przeglądarki do postaci ekranu telefonu – w pewnym momencie powinna przejść ona na projekt RWD.

Należy zwrócić także uwagę na zmianę layoutu w zależności od wysokości (nie tylko szerokości) urządzenia czy orientacji ekranu (pionowa lub pozioma).

15. One scroll page/ landing page

Landing page inaczej „strona lądowania” służy do zbierania leadów lub też do przeprowadzania akcji promocyjnych. Landing page ma realizować jeden, konkretny cel – sprzedać konkretny produkt, wybraną usługę, webinar, wydarzenie, szkolenie itp.

Całą uwagę użytkownika kieruje się do jednej rzeczy, aby ostatecznie podjął on zaplanowane przez nas działanie – zostawił dane kontaktowe lub też złożył zamówienie czy zapisał się na wydarzenie.

Najczęściej występujące rodzaje landing pages:

  • generowanie leadów
  • generowanie sprzedaży
  • generowanie konwersji

16. CTA

Rozwinięcie z angielskiego (Call to Action) to określenie opisujące elementy, które mają zmusić użytkownika do podjęcia konkretnego działania (kliknięcia). Mogą to być odnośniki tekstowe lub obrazki mocno wyróżniające się na tle pozostałej treści. Występują na stronach internetowych, w wiadomościach e-mail, landing page’ach i w innych miejscach. Często stanowią swego rodzaju „podsumowanie” informacji przekazanych na danej stronie i znajdują się na jej końcu. CTA dosłownie i w przenośni mówi „ZAMÓW”, „SPRAWDŹ”, „SUBSKRYBUJ”, „POBIERZ”, „KLIKNIJ TUTAJ”, „ZOBACZ WIĘCEJ” itp.

17. SEO

Rozwinięcie z języka angielskiego Search Engine Optimization, czyli optymalizacja stron internetowych pod wyszukiwarki to szereg działań mających na celu takie przygotowanie witryny, aby była ona w stanie osiągnąć jak najwyższe pozycje w wynikach wyszukiwania wyszukiwarki z zachowaniem zasad danej wyszukiwarki.

Dobre praktyki:

  • Optymalizacja treści na stronie
  • Odpowiednie znaczniki tytułów stron
  • Opisy meta description
  • Przyjazne adresy URL
  • Grafiki – odpowiednich rozmiarów oraz z uzupełnionym opisem ALT (alternatywnym).
  • Linkowanie między stronami.

W sieci znaleźć możemy dużą ilość wtyczek do przeglądarki i programów, które pozwalają na zdiagnozowanie problemów z optymalizacją strony oraz dają sugestie odnośnie tego, co można poprawić. Narzędzia takie są dużym ułatwieniem, gdyż dzięki nim możemy szybko wprowadzić odpowiednie zmiany. Przykładowym tego typu rozwiązaniem jest https://codehelp.pl/.

18. SEM

Rozwinięcie z języka angielskiego Search Engine Marketing, czyli marketing w wyszukiwarkach. Ogół działań promocyjnych w internecie (kampanie linków sponsorowanych, pozycjonowanie i optymalizacja stron WWW), które mają na celu uzyskanie jak najlepszych pozycji serwisu w (zarówno naturalnych, jak i płatnych) wynikach wyszukiwania, na wybrane słowa / frazy kluczowe.

Marketing w wyszukiwarkach dobrze opisuje następujące równanie SEM = SEO + PPC, gdzie PPC to Pay Per Click”, czyli płatne za kliknięcie w link.